Dobrých správ je ako šafranu

Autor: Marta Galbáčová | 26.10.2012 o 13:07 | (upravené 30.10.2012 o 23:30) Karma článku: 16,71 | Prečítané:  551x

Čitateľ sa možno pousmeje nad mojimi riadkami. Napriek tomu mi však nedá vyjaviť mu moju včerajšiu skúsenosť, ktorú by som prirovnala svetielku, ktoré človek dlhodobo tápajúci v tme zrazu uvidí. Aj keď to svetlo zabliká len na chvíľu a vzápätí zhasne, nádej ožije a s ňou aj radosť či zmysel  kráčať ďalej k vytúženému cieľu. Nie, nechcem byť patetická. Skôr sa snažím  čo najlepšie zachytiť jeden vnem, ktorý ma pri sledovaní včerajších správ doslova prekvapil.

Denne sme  „bombardovaní"  samými negatívnymi informáciami.  Vraždy, samovraždy, kauzy, podvody, krádeže...  vyvažujú   často trápne a nekonečné reklamy, prípadne „smotánky", reprezentujúce  „dokonalosť". Faktom je, že obe - katastrofy i reklama, ktoré na ľudské zmysly intenzívne útočia, človeka  úspešne otupujú a vymývajú mu mozog. Stačí sa potom zahľadieť na nejaký program typu Farmár hľadá ženu a klesanie na duchu pokračuje nezvratnou rýchlosťou.

Nedávno som sa mojich študentov pýtala, či si vedia spomenúť na nejakú pozitívnu  správu, ktorú z médií v poslednom období počuli.  Po dlhom rozmýšľaní  si väčšina z nich spomenula na to, že sa v nejakej ZOO narodilo mláďa ....

Správy si  spravidla pozriem aj ja;  zväčša však prepínam televízne kanály, takže neviem povedať, kde konkrétne svetielko, o ktorom som sa v úvode zmienila, zablikalo. Spomínam si len, že na obrazovke sa objavil usmievajúci sa  muž v policajnej uniforme, ktorý,  aj keď bol mimo služby,  zachránil niekomu pri nehode život. Záchranca sa úprimne tešil, že to dokázal, hoci to považoval za samozrejmé, príbuzní  účastníka nehody mu so slzami v očiach  ďakovali a mne sa zdalo, že po dlhej dobe vidím niečo skutočne úprimné a dobré, pritom tak veľmi samozrejmé, čo k životu patrí ako vzduch či voda.  

Nevdojak som sa dokázala tešiť so záchrancom aj  so zachráneným, obdivovala som profesionálnych záchranárov, ktorí nemali problém priznať, že zákrok  policajta, ktorý vtedy ani nebol v službe,  bol pri záchrane človeka kľúčový. V jednom šote sa objavila úprimná radosť, pokora, zištnosť  i vďaka.  A mňa diváka táto správa doslova šokovala. Samozrejme, v dobrom slova zmysle.    A nielen to.  Mala som z nej veľmi dobrý a obohacujúci pocit. Kiež by takýchto správ, respektíve ľudských postojov bolo  viac.  Hneď by bol život krajší.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?