Septembrové rozbehy

Autor: Marta Galbáčová | 3.9.2012 o 21:47 | (upravené 4.9.2012 o 7:39) Karma článku: 15,11 | Prečítané:  534x

Nový školský rok - nový začiatok. Pre mňa, učiteľku,   sa takéto začiatky už  niekoľko rokov  opakujú.   Napriek tomu je dnes v mojej duši  malý chaos.  Radosť, starosť, očakávanie i strach. Začíname. Nielen ja, ale  aj moje dve vnúčatá.  Obe v škôlke, nie v tej istej, keďže nebývajú v jednom meste. Škoda. Boli by si oporou. Napriek tomu to akosi zvláštne prežívam. Nie, nevyprevádzam ich. Na to majú svoje mamy. Ja len počúvam tlkot svojho srdca, ktoré bije aj pre ich veľkú chvíľu.   Jeden deň a v ňom  až tri nové začiatky.

Vnúčik už do škôlky chodil, aj keď len niekoľko mesiacov,  aj pred prázdninami. Samozrejme, s plačom. A tak skôr, ako vykročím z domu, aby som stihla svoj nový začiatok,  netrpezlivo očakávam príchod dcéry, ktorá sa ešte zastaví, aby mi oznámila prvé dojmy.

         „Alexko neplakal,“  oznamuje mi a vidím, že aj jej spadol kameň zo srdca. V škôlke ich totiž vítal koncert plaču nového detského osadenstva.   Deti  plakali vnútri a mamy pred škôlkou.  Rozumela im, veď aj ona to už zakúsila.  Ešte jedno nazretie   cez okno. Stál vedľa svojej pani učiteľky ako stĺp a  sledoval ostatné deti.  Upokojila som sa.   

        Hneď volám druhej dcére: „Tak ako...?“

       „Dobre,“ odvetí. Cítim, že je ako na ihlách. Moje volanie ju vystrašilo. Nazdala sa, že už volajú zo škôlky. Laura prekročila  jej prah dnes prvýkrát.   S radosťou, veď posledný mesiac už o ničom inom nebásnila.  A ja dúfam, že sa má dobre. Myslím na pani učiteľky. Nemajú to ľahké. Sú však vyzbrojené pedagogickým majstrovstvom a láskou k tomuto drobizgu, a preto verím, že to obe strany zvládnu.  

A už som na rade ja.  Teším sa na svojich žiakov i kolegov.   Mám úprimnú radosť z hemženia sa   na chodbách školy, z atmosféry v zborovni,  kde vládne pracovná nálada ...

Mám rada svoje povolanie. Vždy som túžila byť učiteľkou. Najviac  sa teším  na stretnutia so svojimi žiakmi a umeleckou literatúrou.  Aj pomocou nej   dokáže učiteľ priviesť svojich zverencov  k empatii  a zmyslu pre skutočné hodnoty, ktoré robia človeka človekom.  V literárnom diele sa podobne ako v hudbe  odráža  nielen autorov talent , ale aj život v dobe, ktorú predstavuje.  Aj preto považujem literatúru, ktorá  umožňuje  vnímať ľudské radosti, starosti, ale i chyby, za  užitočného  sprievodcu aj pri hľadaní  tej správnej životnej cesty.

Áno, takýto je môj každoročný predseptembrový entuziazmus, ktorý sa  však v poslednom období  zmenšuje ako balón, z ktorého pomaly uniká vzduch.  Ako dlho vydrží?  Mám obavy.  Uveria mi moji žiaci, že  byť dobrým, čestným a spravodlivým  sa oplatí,  alebo sa budú na mňa pozerať, akoby som prišla z inej planéty?  

A tak začínam. Všetkým deťom, žiakom i študentom želám múdrych, milých a spokojných pedagógov,  sebe i  kolegom vnímavých a citlivých  žiakov, a  všetkým takú spoločnosť,  ktorá  si svojich učiteľov bude naozaj vážiť.  Spoločnosť, ktorá nebude pritakávať neprávosti, ale dokáže, že byť dobrým, čestným a spravodlivým - má naozaj zmysel.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?