Čitateľský denník beznádejne nezamestnaného

Autor: Marta Galbáčová | 4.8.2012 o 3:21 | (upravené 4.8.2012 o 12:42) Karma článku: 11,22 | Prečítané:  637x

Hovorí sa, že všetko zlé je na niečo dobré. Nedá sa s tým nesúhlasiť, lebo  putovanie dlhodobo nezamestnaného za pracovnými ponukami  mu  pomaly, ale iste otvára oči. Stáva  sa z neho  vášnivý čitateľ, samozrejme, nie beletrie či bestsellerov, ale pracovných ponúk. A tak sa rozhodne  písať si  čitateľský denník.

Chvíľu sa mu zdá, že príbehy sú akoby na jedno kopyto. Stále tá istá zápletka, tá istá kríza, žiadny nečakaný obrat, ktorý by už konečne vyústil do nejakého pozitívneho konca. A keďže ani jeden z príbehov nie je rozprávkou, lež krutou realitou, žiadny happy end sa nekoná. Záver, ak tam vôbec nejaký je, je  stále rovnaký. Nenadchýnajú  ho už ani  metafory založené na  podobnosti, a tak si pri porovnávaní vlastných kvalít a požiadaviek, ktoré sú akoby ich jedna mater mala, radšej nenapíše nič. 

Občas ho však z letargie preberie ponuka s optimisticky  ladenou  zápletkou.  Dočíta sa, že  inzerent  ponúka prácu v mladom a dynamickom kolektíve.  Keďže je  ešte duchom mladý  a  všetky kritériá na uvedenú pozíciu sú naňho ako ušité, vyštartuje  dynamicky ako strela a bez otáľania svoj záujem deklaruje  zaslaním požadovaných materiálov. Keď si však dodatočne premietne  ich cestu   k adresátovi, zisťuje,  že ich ešte pred cieľom zastavili a pre prekročenie rýchlosti im radšej odobrali vodičský preukaz. A hneď si zapíše  hlavnú myšlienku:  Pomaly ďalej zájdeš, alebo,  Nechoď tam, kde ťa nevolajú.

Nad pracovnou ponukou, ktorú práve čítal, neveriacky krúti hlavou. Požadované vzdelanie na jednu pracovnú pozíciu sa pohybuje od maturity až po vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa. Hm. Opäť sa vážne zamyslí nad tým, ako čo najlepšie  hlavnú myšlienku sformulovať.  Žeby  apel na vysokoškoláka, aby  prijal aj nižšiu mzdu, alebo na stredoškoláka, aby robil  za troch?

Nuž áno. Čítanie  rozširuje  obzor.   Zrazu zisťuje, že náročná, poctivá  a svedomitá práca, ktorú  niekoľko desaťročí odvádzal, mu síce umožňovala vždy pokojne spávať , ale v konečnom dôsledku ho nechala v štichu.  A tak si zapíše: Pre dobrotu, na žobrotu.

...

Nuž áno, milý  skôr narodený čitateľ- čakateľ.  Tak rada by som ti pomohla a poradila, aby si si do svojho čitateľského denníka nezabudol zapísať, že trpezlivosť ruže prináša.  Ale neviem.  Napriek tomu však dúfam.   A   píšem aspoň  blogy.  O živote.  

A aj čítam.  Napríklad aj teraz: Vraj bývalá  šéfka  FNM  sa stala jednou z troch členiek komisie, ktorá má radiť Grékom, ako predať štátny majetok a splatiť dlhy.

Ale to sa mi asi  len sníva!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?