Cirkev – ako ju väčšinou nevnímame

Autor: Marta Galbáčová | 26.7.2012 o 19:08 | (upravené 26.7.2012 o 19:22) Karma článku: 10,39 | Prečítané:  1515x

Jedna kauza strieda druhú. Je ich už toľko, že  človek ani nevie, či sa vyriešili alebo nie. Takýto stav, samozrejme,  vyhovuje tým, ktorí  sú v nich namočení až po uši  a škodí tým, ktorí  nedostanú možnosť sa pred verejnosťou očistiť.  Posledné obdobie sa nieslo  v znamení  výraznej kritiky Cirkvi. Nemám v úmysle zaoberať sa konkrétnosťami, ktoré ju vyvolali.  Mojím cieľom je  podať  iný obraz o Cirkvi  - spoločenstve ľudí, ktorých spája rovnaká viera.  Keďže sa chcem týmto článkom postaviť na stranu jej obhajoby, použijem hneď niekoľko dôkazov:

1. Tých kňazov, ktorí sú aj v tejto  neľahkej dobe  vo svojich farnostiach príkladnými svedkami viery. Okrem  katechizácie pomáhajú  svojim zverencom, kráčajúcim  často po tŕnistých cestách,  nachádzať cieľ. A to  všetko  s láskou a pokorou, bez toho, aby niekoho odsudzovali. Nespočetnými modlitbami a povzbudeniami pomáhajú  prekonávať svojim veriacim prekážky,  a   ich bolesti a trápenia neraz prežívajú s nimi.

2. Reholné sestry, ktoré sa láskyplne a s nekonečnou obetavosťou starajú o ťažko chorých , alebo podávajú pomocnú ruku tam, kde  spoločnosť zlyháva. 

3. Bežných veriacich, ktorí citlivo vnímajú aj cudzie bolesti a trápenia,  a dokážu sa podeliť aj s tým málom, čo majú, bez toho, aby túžili po vďake či sláve a pozornosti.  

4. Takých kresťanov,  ktorí nestrkajú hlavy do piesku, len aby neohrozili vlastné záujmy, ale  zastanú sa ukrivdených.

Áno. Aj takíto ľudia žijú medzi nami. Mnohí z nich vyznávajú jednu vieru a hlásia s k Cirkvi.  Ani oni, samozrejme, nie sú dokonalí, majú však v  srdciach lásku a túžbu nasledovať Krista.

Napadla mi  spomienka na  hru, ktorú sme sa ako deti rady hrávali. Volala sa - teplo, zima. Jej pravidlo spočívalo v tom, že jeden hráč hľadal ukrytú vec. Ostatní ho navigovali volaním:  teplo, zima. Čím bol hráč od hľadanej veci vzdialenejší, tým bolo chladnejšie, čím viac sa k nej približoval, tým teplejšie.

Premýšľam,  kde by sme sa v tejto hre nachádzali,  ak by sme slová teplo-zima nahradili   slovami svetlo-tma a preniesli ich do súčasnej reality.    Asi v stále hlbšej  tme.  Je to však  úplne prirodzené. Človek vždy najcitlivejšie  vníma krivdu a zlo.  Osobne si myslím, že ak by sa stal voči zlu imúnny, bolo by už  dávno neskoro.     

Áno, je veľmi potrebné  poukazovať na neprávosť, ale tak, aby sme nehádzali všetko a všetkých  do jedného vreca,  v ktorom je aj tak len  tma.  Apropo. Najideálnejším  východiskom ako zdolať tmu,  je predsa rozsvietiť svetlo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?