Keď bude dôchodca opäť starší

Autor: Marta Galbáčová | 25.7.2012 o 11:10 | (upravené 25.7.2012 o 11:30) Karma článku: 12,39 | Prečítané:  819x

Stretla som známu, ktorá sa práve vrátila  z Turecka. Namiesto zážitkov z dovolenky mi však začala rozprávať o vízii týkajúcej sa predlžovania dôchodkového veku, postupne až na 65 rokov, o ktorej vraj práve čítala. Hoci bola vonku tropická horúčava, po chrbte mi prebehol mráz. Aj keď by takáto zmena mala nastať až po roku 2016,  predstavila som si v tejto situácii učiteľov.

Z vlastnej skúsenosti viem, aké je v súčasnosti toto povolanie náročné. Mnohí mi iste dajú za pravdu, že nápor na učiteľovu psychiku  sa každým rokom zvyšuje.  Nepochybujem o tom, že každý pedagóg, ktorý sa pre toto povolanie rozhodol,  bol plný entuziazmu a napriek všetkému si myslím, že ten vnútorný hnací motor  v ňom   úplne nevyhasol ani dnes.  Je len zahádzaný  ťaživými balvanmi stále sa zhoršujúcej spoločenskej situácie,  absentujúcim  ocenením, nielen finančným, ale aj morálnym, chaotickými reformami, ktoré mi pripomínajú skôr bludisko ako nejaký jasný smer. A učiteľ, ktorý v tom všetkom vystupuje v role včielky robotnice,  si pripadá ako robot, ktorého programujú raz tak,  raz onak. 

Vráťme sa však k zvyšovaniu dôchodkového veku.  Demografický vývoj je, aký je, ale aj súčasná spoločnosť je, aká je. Preto sa mi s touto situáciou ťažko zmieruje.

Pojem dôchodok mi navodzuje predstavu  zaslúženého odpočinku, keď sa človek  konečne môže venovať svojim záľubám, vnúčatám,  možno by si mohol dovoliť aj cestovať...  

A predstavujem si budúceho dôchodcu -  učiteľa  po niekoľkých desaťročiach odpracovaných v školstve, ktorý prekročil šesťdesiatpäťku.   Dalo by sa oponovať tým,  že priemerný vek dožitia sa zvyšuje a   65-ročný človek  by ešte mohol byť vitálny a užívať si krásnu jeseň života. Iste. Keby bolo keby ...

Akú kvalitu však bude mať  jeseň života budúceho dôchodcu-učiteľa  po  desaťročiach odpracovaných v školstve? A to  teraz nemám na mysli výšku dôchodku.  

Akú kvalitu bude mať jeseň života všetkých tých, ktorí dnes žijú v sústavnom strese, strachu zo straty zamestnania,  strachu o svoje deti, o svoju bezpečnosť...?

Tí, čo rozhodujú,  oponujú číslami a príkladmi z iných krajín.  A čísla vraj nepustia.

P.S.

Do cieľa viedla jediná cesta, ktorú pretínala roklina.  Tí, čo ju spravovali,  mali lietadlo, takže ju preleteli a priepasť vnímali len z výšky. Tí, čo lietadlo nemali,  buď priepasť nejako zdolali,  alebo do nej spadli. Všetko by sa dalo vyriešiť, keby sa postavil most. Na ten  však neboli financie. Použili sa na  pohonné hmoty, vybavenie a údržbu lietadla.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?