Tatranské metamorfózy

Autor: Marta Galbáčová | 21.7.2012 o 10:55 | (upravené 21.7.2012 o 11:09) Karma článku: 7,87 | Prečítané:  966x

Do Vysokých Tatier sme kedysi s rodinou chodili pravidelne.   Od kalamity sa nám ich   navštíviť nepodarilo, a tak sa nám v pamäti zachovala ešte ich pôvodná podoba.  O to väčší bol šok, ktorý sme pri ich terajšej návšteve zažili. 

 Marta Galbáčová

Na niektorých miestach už starú  podobu Tatier pripomínajú len  zvyšky  kmeňov a vyvrátené pne. Svahy, ktoré predtým husto pokrývali stromy,  teraz dýchajú prázdnotou. Iba kde-tu sa ako monumenty  týčia osamotené smreky.  Tam, kde smršť dokonala svoje dielo,  s pokorou stoja ich následníci - stromy, ktoré katastrofu prežili a nové, ktoré  umelo dosadili. 

Miesta skazy, o  ktoré sa opierajú slnečné lúče,  hýria farbami lúčnych kvetov. Teraz v júli tam prevláda fialová. Vŕbovka úzkolistá, ktorá  zaplavuje miesta po kalamite,   hladí ubolenú  dušu Tatier a   vôňu ihličia, ktorá bola pre Tatry taká charakteristická, nahrádza  vôňa rozkvitnutej lúky. 

Stavby, ktoré sa zrejme objavili len v posledných rokoch,  vdychujú Tatrám atmosféru modernej doby.  Staršie budovy, niektoré zrenovované, iné  schátrané,  stoja obnažené bez  objatia stromov, ktoré ich kedysi  pred zvedavými pohľadmi z diaľky chránili.   

Prechádzame Tatrami od Tatranskej Lomnice až po Štrbské Pleso. Chýbajúce stromy mi  však umožňujú vnímať Vysoké Tatry trochu inak. Údolia, kotliny a zrázy sú viditeľnejšie. S rešpektom  ich pozorujem, ako sa  s pokorou spamätávajú z prežitej katastrofy.   S potešením zisťujem, že sú aj také miesta, ktoré kalamita nezasiahla.  Moje presvedčenie, že Slovensko je nádherná krajina, sa umocňuje.  Som uveličená a zároveň  mi je smutno. Prejde veľa rokov, kým Tatry opäť nadobudnú  podobu, ktorá im prislúcha. Prejde mnoho rokov, kým sa mladé smreky, jedle a borovice opäť dotknú oblakov. Počas večernej prechádzky pozorujem štíty  a uvedomujem si, že toto je nemenné. Sú  to naše hrdé veľhory.  A  som na ne hrdá. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?