Trochu iný pohľad na odvolanie trnavského arcibiskupa

Autor: Marta Galbáčová | 20.7.2012 o 12:58 | Karma článku: 14,43 | Prečítané:  2102x

Pôvodne som nemala v úmysle písať o problematike odvolania arcibiskupa Bezáka. Nieže by mi to bolo ľahostajné,  ale zdalo sa mi, že priveľa emócií okolo prípadu neumožňuje preniknúť do jeho podstaty. Až po prečítaní dokumentu Odpovede na otázky (body) položené najdôstojneším prefektom Kongregácie pre biskupov, (www.topky.sk)  som nadobudla pocit, že zrejme sa  udialo niečo, čo je v dnešnej spoločnosti úplne bežné.

Biskup, ktorý si uvedomil, že úraduje v 21. storočí, biskup, ktorý síce zodpovedne zastával svoj úrad, ale ostal obyčajným človekom, človek, ktorý dokázal vnímať súčasníka aj srdcom - niekomu zrejme nevyhovoval. Neuvedomil si, alebo to ani len nepripustil, že kto chce s vlkmi byť, musí s nimi vyť. Nedá mi nespomenúť reláciu Pod lampou, v ktorej sa netváril, že pojedol všetku múdrosť sveta, ale uvedomoval si vážnosť svojho biskupského úradu na začiatku tretieho tisícročia a túžil ho zastávať čo najlepšie.

To, čo sa stalo dnes už bývalému trnavskému arcibiskupovi Bezákovi, sa však stáva mnohým ľuďom v rôznych sférach spoločnosti, ktorí si dovolia oponovať, poukazovať na to, čo nie je správne, inými slovami, odmietajú s vlkmi vyť. Hneď sa nájde kopa dôvodov, prečo sa niekto stane nežiaducim. Prečo sa ľudia , ktorí sa nechcú hrať na pštrosov, dostávajú do nemilosti, alebo radšej dobrovoľne odchádzajú? Ak sa niekto chce udržať pri „koryte“, musí prikyvovať, prípadne sa robiť, že nič nevidí a nepočuje. Niektorí dokonca presviedčajú sami seba, že tak robia pre dobro iných.

Možno nám Pán Boh aj cez odvolanie arcibiskupa Bezáka, ktorý je verejne známy, chcel nastaviť zrkadlo. Takíto sme. Všade, nevynímajúc ani Cirkev, lebo aj tú tvoria iba ľudia. Je pravda, že nikto nie je neomylný, a preto by už bolo načase vystrčiť hlavy z piesku, otvoriť oči, aby sme videli, nastaviť uši, aby sme počuli a otvoriť si srdcia, nech je tých krívd a neprávostí čo najmenej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?