Kamaráti

Autor: Marta Galbáčová | 12.8.2013 o 16:44 | (upravené 13.8.2013 o 18:48) Karma článku: 9,59 | Prečítané:  660x

„Ahoj, toto je Marko, bude mať šesť rokov a má rád dinosaury,“ prebudil ma z bdenia pod chorvátskymi píniami na pobreží krásneho Jadranu hlas mladej ženy, držiacej za ruku chlapčeka, ktorý svojou výškou pôsobil aj o dva roky starší. Aj manžel prerušil lúštenie krížovky a venuje svoju pozornosť nečakaným hosťom, ktorí, ako sa ukázalo, sa chorvátsky prihovárajú nášmu vnukovi.

„Ahoj, toto je Alex a má štyri roky,“ vstupujem do konverzácie a predstavujem vnúčika. „Zaujímajú ťa dinosaury?“ spytuje sa Markova mama. Prekladám otázku malému. „Videl som ich v telke a v knižke,“ odvetí. Viem, že jaštery zatiaľ nie sú predmetom jeho záujmu. Žena odbehne a prináša knihu o dinosauroch. V snahe demonštrovať synove znalosti o nich pred nami sa ho vypytuje na ich názvy. Chlapček však neodpovedá, so záujmom si premeriava nového kamaráta. Ťažké latinské názvy tak namiesto neho prečíta ona a položí knihu synovi na kolená. Môj vnuk si k nemu prisadne a vzápätí sa obaja púšťajú do listovania. Každý svojou rečou, cvendžiac radosťou, ani nie tak zo zobrazených obrovských jašterov, ako jeden z druhého. Alexkovi žiaria v očkách iskričky, po slovensky vykladá, čo vidí na obrázku, smeje sa, kým Marko v chorvátčine vážnym zanietením ozrejmuje svoje poznatky o neohrozených vládcoch druhohôr, ktorí sú zjavne stredobodom jeho detskej zvedavosti. Túto krásnu idylku rodiaceho sa kamarátstva chorvátskeho a slovenského chlapčeka preruší sám Marko. Rozhodne sa svojmu malému kamarátovi ukázať, ako vie liezť na strom. Pobehne k matke, ktorá si konečne nerušene mohla vybaviť telefonát, niečo jej povie, a už s jej pomocou lezie na konár pínie. Zatlieskame mu, pochválime jeho šikovnosť. Malý Alex, obdivujúc kamaráta, chce vyskúšať tento artistický kúsok tiež. Z výšky konára toho istého stromu, na ktorom ho pridŕža jeho dedo, hrdo hľadí na Marka, ktorý vtedy už na pevnej zemi len nemo stojí. Vzápätí urobí čelom vzad a bez slova odpochoduje smerom k hotelu. Jeho mama, ktorá opäť telefonuje, beží za ním. Po chvíli sa vracia po plážové veci a ospravedlňujúco dodáva. „Urazil sa. Vraj je to jeho strom.“ Usmieva sa. „Aha,“ s ľútosťou i úsmevom dávame najavo pochopenie. Len náš malý nechápe. Iskričky radosti v jeho očkách vyhasli a smutne hľadí za odchádzajúcim kamarátom. Vtedy ešte netuší, že hneď po večeri a po celý zvyšok dovolenky z nich budú najlepší kamaráti a opäť budú spolu šťastne šantiť.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Fico rieši elektrinu len na strednom Slovensku, cena však stúpla aj inde

Začiatkom roka niektorým domácnostiam extrémne stúpli ceny elektriny. Minulý týždeň proti šéfovi regulačného úradu Jozefovi Holjenčíkovi zasiahol premiér Robert Fico.

DOMOV

Lipšica obvinili pre nehodu z prečinu usmrtenia

Exposlancovi zatiaľ obvinenie nedoručili.


Už ste čítali?