Domček s červenou strechou

Autor: Marta Galbáčová | 6.5.2013 o 21:03 | (upravené 7.5.2013 o 9:57) Karma článku: 13,02 | Prečítané:  587x

Sedeli sme na lavičke a vychutnávali hrejivé slnečné lúče. Moja trojročná vnučka Laura a ja. Vánok voňajúci rozkvitnutým orgovánom jej strapatil vlásky, ktoré som podchvíľou upravovala, aby jej nebránili vo výhľade. Malú rúčku mi vložila do dlane a nežnú hlávku oprela o moje plece. Šelest lístia popretkávaný vtáčím štebotom znásoboval pokoj, ktorý sa nad nami tíško vznášal.

„Babi,“ ozval sa jej nežný hlások. „Ten domček,“ ukázala smerom k domu, „vieš, ten, čo je na poličke... To je aký domček?“ V malom drevenom domčeku, ktorý z dreva vyrezali láskavé ruky nášho starkého, ožívali spomienky na jeho šikovnosť a lásku, akou si spestroval neľahkú jeseň života. Vyrezávanými domčekmi či svietnikmi obdarovával svojich blízkych a priateľov. Aj pre nás jeden zmajstroval. Modrý domček s červenou strechou, s dvorom, na ktorom nechýbali sliepky, húsky, ba ani búdka pre psa. Taká minifarma. Ktovie, možno to bol jeho sen. „Ten domček? To spravil tvoj prastarký, moja. Pamätáš sa naňho?“ Vlastne si ho ani nemôže pamätať, uvedomila som si, mala len rok, keď nás opustil. „On ho poskladal?“ očká sa jej rozžiarili zvedavosťou. „Áno, bol veľmi šikovný.“ „Aj môj tato je šikovný,“ dodala s plnou vážnosťou. „Vieš, babi, on dokáže poskladať kocku.“ (Rubikovu) „Veru, aj on je šikovný,“ prikývla som. „Aj prastarký bol tato?“ spýtala sa po chvíli. „Áno, môj.“ Pohladila som ju po vláskoch. Opäť sme sa ponorili do ticha a obe sme sa nechali unášať myšlienkami. Spomienky a radosť z ľudí, ktorí boli a sú súčasťou môjho života, mi vylúdili na tvári úsmev. „Babi, tatovia sú takí šikovní,“ prerušila ticho malá Laura. „Všetko vedia poskladať. Ja som nevedela poskladať koleso na autíčku, ale tato vedel,“ a v očkách sa jej zapálili plamienky úprimného obdivu. Sedeli sme na lavičke. Moja trojročná vnučka Laura a ja. Vychutnávali sme si teplé slnečné lúče...
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Firmy nutne potrebujú ľudí, z Ukrajiny im ich vláda dovoliť nechce

Na jar minister práce Ján Richter hovoril o možnosti vpustiť na náš pracovný trh ľudí z tretích krajín v odvetviach, v ktorých to bude potrebné.

EKONOMIKA

Právnici, ktorí radili pri predaji Eurovey a príchode Číňanov

Právnické firmy pre SME a The Slovak Spectator ukázali top obchody, pri ktorých radili.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?