Keď sa dedia sny

Autor: Marta Galbáčová | 27.3.2013 o 17:25 | Karma článku: 18,45 | Prečítané:  312x

Spomínala na chvíle detstva, keď si  v starkinej kuchyni rozložila svoju prvú triedu. Bolo v nej presne štyridsaťštyri žiakov – malých voskových bábik, rôznych farieb, sediacich v laviciach z papiera. Ešte dosiaľ si pamätá ich mená. Už vtedy  snívala svoj sen – stať sa učiteľkou.

Už viac ako dve desaťročia  si  do kolónky zamestnanie píše – učiteľka. Voskových žiakov nahradili stovky skutočných detí, mladých ľudí.

Ako básnik povedal: „Čas letí ako vtáci nedozierni ...“ Zvláštne! V poslednom čase akoby priam uháňal!  Ani sa nestačí diviť, ako sa všetko rýchlo mení, aj keď  nie vždy k lepšiemu. Dnes už málokto túži po učiteľskom povolaní.  Dôvodov je neúrekom a mnohé, žiaľ,  sú opodstatnené. Často sa jej známi pýtajú, či by sa pre učiteľské povolanie rozhodla aj dnes.

Nevie.

            Po mnohých rokoch už vníma toto povolanie z rôznych hľadísk a v mysli  sa jej vynárajú slová modlitby, ktorú raz dávno, už si ani nepamätá od koho, dostala mejlom. 

Pane, daj , aby každé sklamanie z mojej duše rýchlo vypŕchlo. Nech ma nikdy nebolí, že zostávam možno nepochopená. Nech ma nezarmúti, keď zabudnú na mňa tí, ktorých som učila.

A dovoľ, prosím, aby som aspoň jednému z týchto detí dokázala vštepiť do srdca  posolstvo lásky a múdrosti, zanechávajúc ju tu pre Teba, keď už moje ústa nebudú vedieť viac hovoriť.

Naplň ma jednoduchosťou a ochraňuj ma od pochybností.  Daruj mi silu zabudnúť na vlastné bolesti a zranenia, keď ráno otváram dvere mojej triedy. Nech moje starosti nikdy nie sú pred starosťami iných, ktorí ma čakajú a potrebujú radu či pomoc.“

 

P.S.         

V jednom meste, ktoré sa volá  Levice, žila raz jedna múdra a láskavá babička. Bola to tá najlepšia a najstarostlivejšia babička na svete a tak, ako každý človek, aj  ona snívala svoj sen. Chcela sa stať učiteľkou.  Veľmi skoro však osirela  a neľahká životná púť jej  túto túžbu  neumožnila zrealizovať.

Neskôr sa vydala, mala deti,  vnukov...  Jedna z jej vnučiek,  o ktorú sa odmalička starala, ju  veľmi milovala. Babička jej rozprávala o svojom nesplnenom sne a veľmi sa potešila, keď si raz toto dievčatko rozložilo v kuchyni  školu.  Babička varila,  vypekala a popritom sledovala svoju malú vnučku, ako zanietene učí  bábiky  a ďalej   sníva  jej sen.     

Čas však plynul a vnučke sa ten sen splnil.  A  možno  sa dedia aj sny,  lebo tá vnučka má dcéry a jedna z nich ten sen začala snívať tiež. Už aj ona je učiteľkou.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Fico rieši elektrinu len na strednom Slovensku, cena však stúpla aj inde

Začiatkom roka niektorým domácnostiam extrémne stúpli ceny elektriny. Minulý týždeň proti šéfovi regulačného úradu Jozefovi Holjenčíkovi zasiahol premiér Robert Fico.

DOMOV

Lipšica obvinili pre nehodu z prečinu usmrtenia

Exposlancovi zatiaľ obvinenie nedoručili.


Už ste čítali?