Boľačky nášho školstva

Autor: Marta Galbáčová | 7.8.2012 o 16:21 | (upravené 11.8.2012 o 18:04) Karma článku: 15,00 | Prečítané:  460x

Hoci sú prázdniny,  téma školstva stále rezonuje.  Po prečítaní blogov venovaných tejto problematike, som zistila, že zhrnúť svoj názor do niekoľkých viet, vôbec nie je jednoduché. Rozhodla som sa teda školstvu, alebo skôr vzdelaniu, venovať krátky, ale o to kritickejší pohľad. Nechcem týmto hádzať všetko a všetkých  do jedného vreca a zovšeobecňovať. Nechcem však ani to, aby sa naše školstvo skôr či neskôr uberalo tým nesprávnym smerom. 

Vzdelávanie  i napriek  snahe o zachovanie jeho skutočného poslania,  podlieha spoločenským hodnotám.

Na stupni víťazov v hodnotách, ktoré súčasná spoločnosť uznáva,  stoja Peniaze, Moc a Úspech. Vzdelanie získava až tzv. zemiakovú medailu, lebo svoju hodnotu neraz nadobúda až vtedy,  keď je k docieleniu predchádzajúcich troch potrebné. Poviete si:  No a? Veď to je normálne.   

Iste.  Až na to, že v mnohých prípadoch sa  už  vzdelávanie sa  nerovná úprimnej túžbe po vedomostiach a   skutočnej múdrosti. Jeho cieľom je  vlastniť o vzdelaní doklad.

A opäť  dirigentskú paličku drží v rukách „hodnotový víťaz" - Peniaze. Ak ich máte, môžete  študovať dokonca aj na vysokej škole. Tých je  už pomaly ako húb po daždi.  Keďže sú nútené sa správať trhovo, dôraz ich existencie často spočíva na kvantite. Tá však nie vždy zaručuje aj kvalitu, zato však úspešne rozširuje zoznamy nezamestnaných na úradoch práce.

Čo s tým?

V prvom rade by sme mali vzdelaniu navrátiť jeho skutočnú hodnotu.  Dať patričnú úctu každému jeho stupňu. Vážiť si dobrého remeselníka s výučným listom pre jeho zručnosť a talent, ceniť si kvalitu stredoškolského odborného vzdelania pre jeho odbornú nezastupiteľnosť  a vysokoškolskému vzdelaniu vrátiť jeho pôvodný zmysel - túžbu po skutočnej a aj ducha obohacujúcej múdrosti.

A v neposlednom rade - prepojiť školstvo s trhom práce. Viem, súčasný minister sa o to usiluje a ja mu v tom fandím. Len dúfam, že sa vyberie tým správnym smerom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Firmy nutne potrebujú ľudí, z Ukrajiny im ich vláda dovoliť nechce

Na jar minister práce Ján Richter hovoril o možnosti vpustiť na náš pracovný trh ľudí z tretích krajín v odvetviach, v ktorých to bude potrebné.

EKONOMIKA

Právnici, ktorí radili pri predaji Eurovey a príchode Číňanov

Právnické firmy pre SME a The Slovak Spectator ukázali top obchody, pri ktorých radili.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?