Cirkev – ako ju väčšinou nevnímame

Autor: Marta Galbáčová | 26.7.2012 o 19:08 | (upravené 26.7.2012 o 19:22) Karma článku: 10,39 | Prečítané:  1508x

Jedna kauza strieda druhú. Je ich už toľko, že  človek ani nevie, či sa vyriešili alebo nie. Takýto stav, samozrejme,  vyhovuje tým, ktorí  sú v nich namočení až po uši  a škodí tým, ktorí  nedostanú možnosť sa pred verejnosťou očistiť.  Posledné obdobie sa nieslo  v znamení  výraznej kritiky Cirkvi. Nemám v úmysle zaoberať sa konkrétnosťami, ktoré ju vyvolali.  Mojím cieľom je  podať  iný obraz o Cirkvi  - spoločenstve ľudí, ktorých spája rovnaká viera.  Keďže sa chcem týmto článkom postaviť na stranu jej obhajoby, použijem hneď niekoľko dôkazov:

1. Tých kňazov, ktorí sú aj v tejto  neľahkej dobe  vo svojich farnostiach príkladnými svedkami viery. Okrem  katechizácie pomáhajú  svojim zverencom, kráčajúcim  často po tŕnistých cestách,  nachádzať cieľ. A to  všetko  s láskou a pokorou, bez toho, aby niekoho odsudzovali. Nespočetnými modlitbami a povzbudeniami pomáhajú  prekonávať svojim veriacim prekážky,  a   ich bolesti a trápenia neraz prežívajú s nimi.

2. Reholné sestry, ktoré sa láskyplne a s nekonečnou obetavosťou starajú o ťažko chorých , alebo podávajú pomocnú ruku tam, kde  spoločnosť zlyháva. 

3. Bežných veriacich, ktorí citlivo vnímajú aj cudzie bolesti a trápenia,  a dokážu sa podeliť aj s tým málom, čo majú, bez toho, aby túžili po vďake či sláve a pozornosti.  

4. Takých kresťanov,  ktorí nestrkajú hlavy do piesku, len aby neohrozili vlastné záujmy, ale  zastanú sa ukrivdených.

Áno. Aj takíto ľudia žijú medzi nami. Mnohí z nich vyznávajú jednu vieru a hlásia s k Cirkvi.  Ani oni, samozrejme, nie sú dokonalí, majú však v  srdciach lásku a túžbu nasledovať Krista.

Napadla mi  spomienka na  hru, ktorú sme sa ako deti rady hrávali. Volala sa - teplo, zima. Jej pravidlo spočívalo v tom, že jeden hráč hľadal ukrytú vec. Ostatní ho navigovali volaním:  teplo, zima. Čím bol hráč od hľadanej veci vzdialenejší, tým bolo chladnejšie, čím viac sa k nej približoval, tým teplejšie.

Premýšľam,  kde by sme sa v tejto hre nachádzali,  ak by sme slová teplo-zima nahradili   slovami svetlo-tma a preniesli ich do súčasnej reality.    Asi v stále hlbšej  tme.  Je to však  úplne prirodzené. Človek vždy najcitlivejšie  vníma krivdu a zlo.  Osobne si myslím, že ak by sa stal voči zlu imúnny, bolo by už  dávno neskoro.     

Áno, je veľmi potrebné  poukazovať na neprávosť, ale tak, aby sme nehádzali všetko a všetkých  do jedného vreca,  v ktorom je aj tak len  tma.  Apropo. Najideálnejším  východiskom ako zdolať tmu,  je predsa rozsvietiť svetlo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Fico rieši elektrinu len na strednom Slovensku, cena však stúpla aj inde

Začiatkom roka niektorým domácnostiam extrémne stúpli ceny elektriny. Minulý týždeň proti šéfovi regulačného úradu Jozefovi Holjenčíkovi zasiahol premiér Robert Fico.

DOMOV

Lipšica obvinili pre nehodu z prečinu usmrtenia

Exposlancovi zatiaľ obvinenie nedoručili.


Už ste čítali?