Tatranské metamorfózy

Autor: Marta Galbáčová | 21.7.2012 o 10:55 | (upravené 21.7.2012 o 11:09) Karma článku: 7,87 | Prečítané:  955x

Do Vysokých Tatier sme kedysi s rodinou chodili pravidelne.   Od kalamity sa nám ich   navštíviť nepodarilo, a tak sa nám v pamäti zachovala ešte ich pôvodná podoba.  O to väčší bol šok, ktorý sme pri ich terajšej návšteve zažili. 

 Marta Galbáčová

Na niektorých miestach už starú  podobu Tatier pripomínajú len  zvyšky  kmeňov a vyvrátené pne. Svahy, ktoré predtým husto pokrývali stromy,  teraz dýchajú prázdnotou. Iba kde-tu sa ako monumenty  týčia osamotené smreky.  Tam, kde smršť dokonala svoje dielo,  s pokorou stoja ich následníci - stromy, ktoré katastrofu prežili a nové, ktoré  umelo dosadili. 

Miesta skazy, o  ktoré sa opierajú slnečné lúče,  hýria farbami lúčnych kvetov. Teraz v júli tam prevláda fialová. Vŕbovka úzkolistá, ktorá  zaplavuje miesta po kalamite,   hladí ubolenú  dušu Tatier a   vôňu ihličia, ktorá bola pre Tatry taká charakteristická, nahrádza  vôňa rozkvitnutej lúky. 

Stavby, ktoré sa zrejme objavili len v posledných rokoch,  vdychujú Tatrám atmosféru modernej doby.  Staršie budovy, niektoré zrenovované, iné  schátrané,  stoja obnažené bez  objatia stromov, ktoré ich kedysi  pred zvedavými pohľadmi z diaľky chránili.   

Prechádzame Tatrami od Tatranskej Lomnice až po Štrbské Pleso. Chýbajúce stromy mi  však umožňujú vnímať Vysoké Tatry trochu inak. Údolia, kotliny a zrázy sú viditeľnejšie. S rešpektom  ich pozorujem, ako sa  s pokorou spamätávajú z prežitej katastrofy.   S potešením zisťujem, že sú aj také miesta, ktoré kalamita nezasiahla.  Moje presvedčenie, že Slovensko je nádherná krajina, sa umocňuje.  Som uveličená a zároveň  mi je smutno. Prejde veľa rokov, kým Tatry opäť nadobudnú  podobu, ktorá im prislúcha. Prejde mnoho rokov, kým sa mladé smreky, jedle a borovice opäť dotknú oblakov. Počas večernej prechádzky pozorujem štíty  a uvedomujem si, že toto je nemenné. Sú  to naše hrdé veľhory.  A  som na ne hrdá. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Fico rieši elektrinu len na strednom Slovensku, cena však stúpla aj inde

Začiatkom roka niektorým domácnostiam extrémne stúpli ceny elektriny. Minulý týždeň proti šéfovi regulačného úradu Jozefovi Holjenčíkovi zasiahol premiér Robert Fico.

DOMOV

Lipšica obvinili pre nehodu z prečinu usmrtenia

Exposlancovi zatiaľ obvinenie nedoručili.


Už ste čítali?